Rekuperacja, Limanowa

Montaż rekuperatora polega na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w niewidocznych na co dzień miejscach we wszystkich pomieszczeniach. Najczęściej  najwięcej zagęszczona siatka kanałów położona jest na poddaszu nieużytkowym, skąd schodzi na niższe piętra domu. W domu z rekuperacją każde pomieszczenie jest przewietrzane: od wiatrołapu, poprzez korytarz, pokoje, pralnię, łazienki, aż do kuchni. Najczęściej nie wentyluje się garażu i kotłowni. Niektóre pomieszczenia są pomieszczeniami tzw. transferowymi, tzn. nie ma w nich ani nawiewu, ani wywiewu, a powietrze przepływa przez nie swobodnie dzięki podcięciom w drzwiach. Cały ruch powietrza jest bardzo delikatny, nie powinien być ani odczuwalny, ani zauważalny, ani słyszalny.

rekuperacja domu

 

Korzyści z posiadania rekuperacji w domu?

  1. Niższe koszty ogrzewania domu (nawet o 50%).
  2. Możliwość zmniejszenia rozmiarów grzejników i mocy pieca grzewczego (nawet o 45% mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło).
  3. Budynek jest energooszczędny (lepszy współczynnik energooszczędności w świadectwie energetycznym).
  4. Możliwość rezygnacji z budowy drogich kominów do wentylacji grawitacyjnej.
  5. Brak niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów (nie ma potrzeby przewietrzania poprzez naprzeciwległe otwarcie okien).
  6. Nawiewane powietrze jest filtrowane (mniej alergenów i pyłów w domowym powietrzu).
  7. Lepsze samopoczucie przez całą dobę dzięki mniejszej zawartości CO2 w powietrzu.

 

Co to jest rekuperator i jak działa?

rekuperatorRekuperator to urządzenie które służy jako wymiennik ciepła, który wymienia i przekazuje ciepło ze zużytego, wypływającego z pomieszczenia powietrza do zimnego napływającego z zewnątrz. Najważniejszym zadaniem każdego rekuperatora jest maksymalne wykorzystanie oddawanej na zewnątrz budynku energii cieplnej, w celu nagrzania napływającego z zewnątrz, zimnego powietrza. Prowadzi to do znacznych oszczędności w kosztach eksploatacyjnych budynku, szczególnie w jego ogrzewaniu.

 

Poniżej znajduje się krótki filmik przedstawiający zasadę działania rekuperatora.